Za nami Gala XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki

Po raz kolejny poezja zagościła w domu Michała Kajki w Ogródku. W sobotę, 31 lipca odbyła się Gala XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. organizowanego przez Muzeum w Ogródku, wspólnie z Polaną Kultury w Orzyszu.

Wiersze laureatów zaprezentowała aktorka teatralna i filmowa – Laura Łącz. Nagrody wręczyli Wicestarosta Piski – dr Waldemar Brenda i Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski. Werdykt ogłosił przewodniczący jury tegorocznej edycji Konkursu – prof. dr hab. Adrian Gleń z Uniwersytetu Opolskiego. Kulminacyjnym punktem wydarzenia był spektakl poetycko-muzyczny „Między mną a Tobą”, w wykonaniu Laury Łącz.

– Konkurs Poetycki na stałe zagościł na mapie tego rodzaju wydarzeń, organizowanych w naszym kraju. Znów za sprawą Michała Kajki uwaga poetów i współczesnych twórców liryki kieruje się w stronę Orzysza i Ogródka. – zaznacza Joanna Kamieniecka, dyrektor Polany Kultury w Orzyszu.

Ogłoszenie werdyktu

W skład tegorocznego jury weszli: dr hab. Adrian Gleń, prof. UO – przewodniczący, dr hab. Przemysław Dakowicz, Bartłomiej Siwiec. Po zapoznaniu się z 291 zestawami wierszy, jury zdecydowało przyznać następujące nagrody:

  • I nagrodę – za zestaw oznaczony godłem Czarna dama – Jerzemu Fryckowskiemu z Dębnicy Kaszubskiej
  • II nagrodę – za zestaw oznaczony godłem gont – Annie Piliszewskiej z Wieliczki
  • III nagrodę – za zestaw oznaczony godłem sen o wierszu  – Katarzynie Justynie Zychli z Żar

Poezja króluje na Mazurach

Na Konkurs nadesłało swoje prace 291 autorów. To o ponad 50 uczestników więcej niż w ubiegłym roku!

– Tegoroczna edycja potwierdza, że poezja w Polsce to ważny obszar twórczości artystycznej i organizacja Konkursu o zasięgu ogólnopolskim pozwala zaprezentować szerszej publiczności autorów często nieznanych, z odległych zakątków naszego kraju – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku.

17 lat promocji współczesnej polskiej poezji

Do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, tworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury. W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in.: Małgorzata Lebda, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz.

Wybór nagrodzonych wierszy opublikuje patronujący Konkursowi Dwumiesięcznik Literacki TOPOS. Patronami konkursu są: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS, Gazeta Olsztyńska i Radio Olsztyn.

Tegoroczna edycja wydarzenia finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury oraz z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Autorem zdjęć: Artur Kurzela z Polany Kultury w Orzyszu

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top