Lato 2025 w Muzeum Michała Kajki w Ogródku zapowiada się wyjątkowo. Rozpoczynający się właśnie sezon kulturalny będzie rekordowy pod względem liczby wydarzeń, a co szczególnie istotne – bogaty program rozciągnie się nie tylko na lato, ale również na jesień.
Wśród tegorocznych wydarzeń znajdą się koncerty, spotkania autorskie, spektakle teatralne, warsztaty twórcze i wystawy – a wszystko to w malowniczej scenerii Mazur, z szacunkiem dla dziedzictwa poety ludowego Michała Kajki. Jesień przyniesie nowe inicjatywy – m.in. spotkania z ekspertami z cyklu Mazurska Akademia Ludowa, organizowane we współpracy Memuakiem – Multimedialnym Centrum Żeglarstwa i Ekologii w Sztynorcie. Sezon startuje 15 czerwca spektaklem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie „Wszystko na darmo”.
Dzięki ścisłej współpracy organizatorów – Muzeum Michała Kajki w Ogródku, Leśniczówki Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego, Polany Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Orzyszu – sezon kulturalny 2025 łączy tradycję z nowoczesnością, lokalność z uniwersalnym przekazem. To oferta skierowana zarówno do mieszkańców regionu, jak i turystów odwiedzających Mazury.
Wydarzenia realizowane są dzięki wsparciu honorowych patronów – Starostwa Powiatowego w Piszu i Urzędu Miejskiego w Orzyszu – oraz partnerów medialnych: Gazety Olsztyńskiej, Gazety Piskiej, dwumiesięcznika literackiego Topos, Radia Olsztyn i portalu GłosMazur24.
Sezon dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tegoroczny sezon wpisuje się w obchody 300-lecia nadania praw miejskich miastu Orzysz.
– Ten rekordowy sezon nie byłby możliwy bez wsparcia naszych przyjaciół – zarówno tych, którzy od lat są blisko Muzeum Michała Kajki, jak i tych, którzy dołączyli do nas w ostatnim czasie. Z całego serca dziękuję Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władzom samorządowym – Starostwu Powiatowemu w Piszu, Samorządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz wszystkim instytucjom, które zdecydowały się wesprzeć nas finansowo. Dzięki temu możemy rozwijać naszą działalność, organizować ambitne wydarzenia i zapraszać do Ogródka twórców oraz publiczność z całej Polski – podkreśla Michał Misztal z Muzeum w Ogródku.
Pełen harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Michała Kajki i profilach społecznościowych Muzeum. Już dziś warto zarezerwować czas na spotkanie z poezją, muzyką, kulturą ludową i teatrem – w miejscu, gdzie kultura od zawsze współistnieje z naturą.
15 czerwca 2025 r. (niedziela) | g. 19:00 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Bilety: 20,00 zł
Spektakl „Wszystko na darmo” | Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Autor: Walter Kempowski
Przekład: Małgorzata Gralińska
Adaptacja, reżyseria: Weronika Szczawińska
Adaptacja, dramaturgia, współreżyseria: Piotr Wawer jr
Scenografia, kostiumy: Marta Szypulska
Muzyka: Aleksandra Gryka
Asystentka scenografki: Natalia Dziarczykowska
Inspicjentka/suflerka: Grażyna Czarkowska
Obsada:
Milena Gauer
Agnieszka Giza
Radosław Hebal
Marcin Kiszluk
Aleksanda Kolan
Wojciech Rydzio
Zuzanna Wicka (Studium Aktorskie)
Czas trwania: 1 h 45′ [bez antraktu]
Wiek widza: 16+
Partnerem wydarzenia jest Goethe-Institut

21 czerwca 2024 r. (sobota) | g. 17:00-21:30 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Wstęp wolny
Palinocka w Ogródku | Spektakl teatralny „Szeleszcząca trawa” | Teatr Delikates
Warsztaty rękodzielnicze
Konkurs na najpiękniejszy wianek
Obrzęd puszczania kwietnych wianków
Spektakl teatralny „Szeleszcząca trawa” | Teatr Delikates | Spektakl plenerowy inspirowany opowiadaniem Siegfrieda Lenza „Wąskotorowa kolejka imienia Paula Poppa” ze zbioru „Słodkie Sulejki”
Program
g. 16:30 | Odjazd autobusu z Orzysza do Ogródka
g. 17:00 | Warsztaty w Ogródku
g. 19:00 | Spektakl teatralny Teatru Delikates
g. 20:00 | Wypuszczanie wianków na taflę jeziora
g. 20:30 | Ognisko
g. 21:30 | Odjazd autobusu z Ogródka do Orzysza
Wejściówki na autobus z Orzysza do Ogródka i z powrotem do odbioru osobiście w Polanie Kultury w Orzyszu (liczba miejsc ograniczona – 50 miejsc).

28 czerwca 2025 r. (sobota) | g. 11:00-15:00 | POLANA Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu | Wstęp wolny
Warsztaty śpiewacze | Przygotowanie do spektaklu DUSA
Zapraszamy na spotkanie śpiewacze. Spotkanie z głosem własnym, ale i we współbrzmieniu z innymi. Podczas warsztatu uczestnicy poznają pieśń ze spektaklu DUSA, którą zaśpiewają wspólnie w trakcie sierpniowego wydarzenia (10 sierpnia na scenie przy Muzeum Michała Kajki w Ogródku).
Agenda:
Ciało – stroimy instrument
Oddech – systemy oddechowe dla prawidłowej emisji
Głos – krótki, długi, ciągły, przerywany, ściśnięty, otwarty. Wysoki, niski, średni. Rozpoznanie swojego
Gry i zabawy dla dorosłych
Ćwiczenia emisyjne
Nauka pieśni ze spektaklu DUSA
Prowadząca:
Monika Wierzbicka – giżycczanka, współczesna śpiewaczka, dwukrotna laureatka nagrody Burmistrza Giżycka w dziedzinie kultury (projekt „Głos Dawnych Mazurów”, „Giżycka Fala”), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (scenariusz spektaklu „Mazurska Opowieść”), dwukrotnie nominowana do nagrody muzycznej FRYDERYK, zdobywczyni III miejsca na 25 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.
Zachęcamy do rejestracji mailowej: muzeum@michalkajka.pl lub telefonicznie 530 540 930 lub osobiście w Polanie Kultury w Orzyszu (liczba miejsc ograniczona).

11-13 lipca 2025 r. (piątek-niedziela) | Otwarte Pracowanie na Mazurach
Otwarte Pracownie na Mazurach | 11–13 lipca 2025 | Zobacz Mazury z innej strony
Otwarte Pracownie na Mazurach to wyjątkowe zaproszenie do świata lokalnych artystów, rzemieślników i twórczyń – tych, którzy tworzą z pasją i w bliskiej relacji z naturą. To okazja, by doświadczyć Mazur nie tylko jako krainy jezior, ale również jako przestrzeni tętniącej sztuką, autentycznością i gościnnością.
Dzięki interaktywnej mapie odkryjesz miejsca na co dzień ukryte – prywatne pracownie, domowe galerie, warsztatownie – w których powstają prace ceramiczne, malarskie, graficzne, tkackie, rzeźbiarskie i wiele innych. Podczas tych trzech dni drzwi do nich będą szeroko otwarte!
Wielu artystów zaprasza także poza oficjalnym terminem wydarzenia – wystarczy się odezwać. Nie przegap tej szansy na spotkanie z mazurską sztuką w najpiękniejszym wydaniu!

18 lipca 2025 r. (piątek) | g. 18:00 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Wstęp wolny
Przygody Cześka i Wieśka cz. 2 | Teatr Delikates | Spektakl dla dzieci
W drugiej części przygód, główni bohaterowie zabiorą nas w „podróż podczas, której dwójka przyjaciół będzie poszukiwać pewnego Typka…”.
Tym razem dwójka bohaterów chce latać samolotem. Podczas nielegalnej próby lotu okazuje się, że są za mali i nie dosięgają do sterów. By urosnąć muszą jeść zdrową żywność, na którą niestety nie mają apetytu. Zaczyna ich nurtować pytanie – Co to za typ, ten Apetyt? Czy go znajdą? Pewnie tak. Ale jak? Tego dowiecie się w części drugiej pt. „Jak Czesiek i Wiesiek znaleźli apetyt”. Przedstawienie z pewnością pozwoli dzieciom zrozumieć sens jedzenia warzyw za co wszyscy rodzice będą nam wdzięczni! W końcu kto kiedyś lubił brokuły i szpinak…? Przygody Wieśka i Cześka to cykl spektakli edukacyjnych kierowanych dla dzieci w wieku od 3 do 100 lat i więcej.

19 lipca 2025 r. (sobota) | g. 18:00 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Bilety: 20,00 zł
Spektakl poetycko-muzyczny „Poezja w drodze” | Włodzimierz Galicki, Artur Modrzejewski, Jacek Pietrzak
Muzyczna wyprawa w świat poezji | „Listy do (nie)poznanego poety” Wojciecha Kassa.
Wyjątkowe wydarzenie, które łączy poezję i muzykę. „Listy do (nie)poznanego poety” to muzyczno-literacki spektakl inspirowany twórczością Wojciecha Kassa – poety, eseisty i wieloletniego kustosza Leśniczówki Pranie. Refleksyjne teksty, pełne czułości i zadumy, zyskują nowy wymiar dzięki muzycznej interpretacji i starannie dobranej oprawie scenicznej. Wieczór skierowany jest do wszystkich, którzy cenią głęboką lirykę, żywe słowo i artystyczną atmosferę. Wydarzenie odbędzie się w kameralnej przestrzeni, sprzyjającej skupieniu i intymnemu odbiorowi poezji.
Włodzimierz Galicki – od szkoły średniej zakochany w poezji, od kilkudziesięciu lat czytający i popularyzujący ją przy każdej nadarzającej się okazji. Pracujący nad słowem, twórca wieczorów literackich i scenariuszy poetyckich – ma ich w swoim dorobku bez mała 40, od klasyki po współczesność. W latach 2005-2011 pomysłodawca, szef artystyczny i współorganizator comiesięcznych spotkań z „Poezją w kamienicy” odbywających się w klasztorze OO. Dominikanów w Łodzi, a także „Przedsionka Literackiego” w Bibliotece Politechniki Łódzkiej. Od 2010 roku – w ramach powołanego do życia projektu „Poezja w drodze” – próbuje wraz z zaprzyjaźnionymi aktorami i muzykami, właśnie poprzez poezję pokazać, trochę już zapomniane, oblicze polskiej mowy – jej wartość i bogactwo, jej mądrość i urodę.
Artur Modrzejewski – instrumentalista, kompozytor, aranżer i producent. Saksofonista i klarnecista orkiestry Teatru Muzycznego w Łodzi (od 2006 r.), gdzie brał udział jako solista w musicalach m.in. „Dracula” (ostatnia premiera), „Złap mnie jeśli potrafisz (Catch me if you can)”, „Les Miserables, „Skrzypek na dachu”, „Miss Saigon”,”Cyrano”, „Jesus Christ Superstar”, oraz w produkcjach „Sylwestrowo-noworoczny koncert przebojów muzyki filmowej”, „Radio Retro. Nieco Swingowy Koncert Sylwestrowy”, „Jeszcze nie pora nam spać”, „Aj waj, czyli historie z cynamonem”, „Step by step”. Reprezentował Łódź i Polskę na „Fetes Consulaires” w Lyonie koncertując ze składem „Anatevka Band” (2008). Współtworzył przedstawienie „Graj klezmerska kapelo” w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi (2010-2011), współpracuje również z Filharmonią Łódzką, Teatrem Pinokio w Łodzi („Kopciuszek”). Autor i producent muzyki do przedstawienia „Kajtuś Czarodziej” (2023 r.) powstałego dzięki wygranemu konkursowi organizowanemu przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Od 2010 r. jest głównym i niezastąpionym kompozytorem i wykonawcą muzyki w projekcie literacko-muzycznych spotkań „Poezja w drodze”, prezentując je wraz z Włodzimierzem Galickim w różnych placówkach kulturalnych całej Polski. Jest właścicielem impresariatu muzycznego „Brava Gente”. Stworzył takie projekty muzyczne jak „Fabrica del tango”, koncert muzyki filmowej do produkcji związanych z Łodzią – „HollyŁódź Concert” (aranżacje), czy popularna ostatnio w naszym mieście kapela podwórkowa „Bigiel Banda” (kierownictwo muzyczne, aranżacje, klarnet, śpiew).
Jacek Pietrzak – trębacz z wykształcenia, pianista z zamiłowania, wokalista z przystosowania, muzyk z powołania. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie trąbki. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi jako trębacz, pianista oraz kierownik muzyczny. Gra z zespołami reprezentującymi przeróżne style muzyczne m.in. gospel, jazz, jazz tradycyjny, rock. Zajmuje się też edukacją muzyczną wśród dzieci i młodzieży. Na przestrzeni lat swojej pracy zawodowej miał możliwość grać m.in. z Chuckiem Mangione, Michelem Legrand, Blue Cafe, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Michałem Urbaniakiem, Andrzejem Olejniczakiem, Edytą Górniak. Uczestniczył w nagraniu kilku płyt, w tym czterech albumów z zespołem Exodus 15.

27 lipca 2025 r. (niedziela) | g. 17:00 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Bilety: 10,00 zł
Spektakl poetycko-muzyczny „Zaczarowaną dorożką po Krakowie” w wykonaniu Grupy MDM to wzruszająca, pełna uroku podróż przez miasto artystów, poetów i tajemnic – Kraków, widziany oczami klasyków polskiej poezji. Spektakl zabiera widzów w metaforyczną przejażdżkę „zaczarowaną dorożką” przez ulice, zaułki i nastroje dawnego Krakowa, z jego niepowtarzalnym klimatem i melancholią.
W programie usłyszymy poezję m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, splecioną z nastrojową muzyką i interpretacjami scenicznymi. To opowieść o pięknie codzienności, chwilach ulotnych jak zapach jesieni nad Wisłą i o emocjach, które nie przemijają.
Występują:
Daniela Truszkowska
Elżbieta Kmiecińska-Pawłowska
Dariusz Borkowski

2 sierpnia 2024 r. (sobota) | g. 16:00 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Wstęp wolny
Gala Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki | Koncert Gałczyński 120
Ogólnopolski Konkurs Poetyckiego im. Michała Kajki, do którego zgłaszanych jest co roku ok. 200 zestawów niepublikowanych wierszy, stworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury. W minionych latach w skład jury wchodzili m.in. Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Fałtynowicz, Adrian Gleń, Zbigniew Chojnowski, Bartłomiej Siwiec, Krzysztof Korotkich. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in. Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska.
Ogłoszenie werdyktu jury
Wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym
Prezentacja nagrodzonych utworów – wiersze zaprezentuje Wojciech Malajkat
Poczęstunek w Muzeum Michała Kajki w Ogródku
Koncert | Gałczyński 120
Wokal: Milena Worm, Aleksandra Chrystuk
Klawisze: Tomasz Banul
Gitara i kompozycje: Joanna Kamieniecka
Słowo: Dawid Kraszewski
Wojciech Malajkat – aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog. Należy do najciekawszych aktorów teatralnych średniego pokolenia. Jest absolwentem Wydziały Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Studia ukończył w roku 1986. Kariera teatralna aktora wiąże się ze współpracą z wybitnym reżyserem Jerzym Grzegorzewskim. Od 1986 Malajkat występował w prowadzonym przez Grzegorzewskiego Teatrze Studio w Warszawie. W 1997, gdy Grzegorzewski objął Teatr Narodowy, aktor rozpoczął współpracę ze sceną narodową, z którą związany był do 2008 roku. Wojciech Malajkat, jeszcze jako student, w 1983 debiutował w warszawskim Teatrze Ochoty rolą Błazna w „Królu Learze” Szekspira w reżyserii Haliny i Jana Machulskich. Występował też w łódzkim Teatrze Studyjnym ’83. Pierwsze sezony Malajkata w teatrze były jednym z najbardziej spektakularnych początków aktorskiej kariery. W 1988 otrzymał m.in. nagrodę im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia aktorskie na scenie dramatycznej. W 2001 rozpoczął pracę reżyserską. W Bałtyckim Teatrze w Koszalinie zrealizował „Zagraj to jeszcze raz, Sam” Woody’ego Allena, współpracował ze Zbigniewem Zamachowskim przy „Żabach” Arystofanesa w Teatrze Narodowym (2002). W Teatrze Syrena wystawił „Klub Hipochondryków” Meggie W. Wrightt (2003). Równolegle tworzył kolejne ciekawe role na deskach Teatru Narodowego, a także w Teatrze Telewizji. W 2009 roku objął funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Syrena. W latach 2016-2024 był Rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 2024 jest dyrektorem Teatru Współczesnego w Warszawie.

9 sierpnia 2025 r. (sobota) | g. 16:00-19:00 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Wstęp wolny
Ogródek Sztuki | Wstęp wolny
Ogródek Sztuki to wyjątkowa, jednodniowa plenerowa wystawa mazurskich artystów.
Łączy sztukę, zabawę i integrację w malowniczym ogrodzie Muzeum Michała Kajki.
Każdy z artystów prezentuje jedno wybrane dzieło – malarstwo, rzeźbę, fotografię czy inną formę twórczości goście, zarówno widzowie, jak i artyści, mogą dopisać jedno słowo, które kojarzy im się z wybranym dziełem, i wrzucić je do woreczka przyczepionego do sztalugi lub stolika.
Zebrane słowa staną się inspiracją do kolejnego etapu – konkursu poetyckiego, w którym twórcy wierszy będą musieli wpleść w swoje utwory te właśnie wyrazy.
Poczęstunek i ognisko w Muzeum Michała Kajki w Ogródku.
Wydarzenie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Nasze Talki i projektem Otwarte Pracowanie oraz wsparciu dr hab. Pauli Jaszczyk.

10 sierpnia 2025 r. (niedziela) | g. 17:00 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Wstęp wolny
Spektakl DUSA | Monika Wierzbicka, Wiesław Wysocki, Sylwia Świątkowska oraz mieszkanki i mieszkańcy Orzysza
Spektakl DUSA to swoisty monodram, studium stawania się mazurską pieśniarką, w którym Monika Wierzbicka poprzez dzieje dawnych Mazurów, teksty z pogranicza metafizyki opowiada, jak wykluwał się jej artystyczny świat. To podróż, którą widzowie odbywają razem z artystką; podróż z wierszami polskojęzycznych poetów mazurskich, archaicznymi i współczesnymi tekstami oraz mazurskimi pieśniami.
Artystce towarzyszą muzyczni przyjaciele oraz widzowie i uczestnicy warsztatu Wspólne Śpiewanie / Mazury Serdecznie zapraszamy.
Udział biorą: Monika Wierzbicka, Wiesław Wysocki, Sylwia Świątkowska oraz uczestnicy warsztatu Wspólne Śpiewanie / Mazury

16 sierpnia 2025 r. (sobota) | g. 18:00 | Memuak – Multimedialne Centrum Żeglarstwa i Ekologii w Sztynorcie, Sztynort 10A | Wstęp wolny
Spektakl „Szeleszcząca trawa” | Teatr Delikates
Wydarzenie organizowane w Memuaku – Multimedialnym Centrum Żeglarstwa i Ekologii w Sztynorcie, Sztynort 10A
Spektakl plenerowy inspirowany opowiadaniem Siegfrieda Lenza „Wąskotorowa kolejka imienia Paula Poppa” ze zbioru „Słodkie Sulejki”
Spektakl zrealizowany na podstawie opowiadania Siegfrieda Lenza „Wąskotorowa kolejka imienia Paula Poppa”, ze zbioru opowiadań „Słodkie Sulejki”.
Zabawna i humorystyczna opowieść dawnych mieszkańców Mazur.
Spektakl zrealizowany w konwencji spotkania z przewodnikiem, opowiadaczem historii. Głównym elementem spektaklu są trzy snopki siana, które przeobrażają się to w wagoniki, to w mównicę, to w stertę węgla, przez którą musi się przedrzeć aktor, aby dostać się do lokomotywy.
To wesołe i pogodne opowiadanie jest niczym wiosenny wiatr, letni promień słońca, jesienny liść czy zimowy wieczór spędzony przy piecu w mazurskiej chacie.
Forma spektaklu: teatr plastyczny
Rodzaj: familijny
Czas: 45 min.

21 sierpnia 2025 r. (czwartek| g. 19:00 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Bilety: 10,00 zł
Koncert poetycko-muzyczny | Słuchaczy Studium im. D. Baduszkowej w Gdyni
Więcej informacji wkrótce!
22 sierpnia 2025 r. (piątek) | g. 19:00 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Wstęp wolny
Premiera | Spektakl teatralny „Plon, czyli dożynki na Mazurach”
Wydarzenie premierowe! Wyjątkowe widowisko ludowe, które przeniesie widzów w świat mazurskich tradycji żniwnych. Spektakl oparty jest na tekście Karola Małłka, działacza mazurskiego i etnografa, który w 1937 roku opracował scenariusz „Plon – czyli dożynki na Mazurach” na podstawie autentycznych obrzędów i pieśni ludowych. Przedstawienie odtwarza dawny ceremoniał dożynkowy, będący wyrazem wdzięczności za zebrane plony oraz prośbą o urodzaj w nadchodzącym roku. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć tradycyjny korowód żniwiarzy, usłyszeć mazurskie pieśni dożynkowe oraz poznać zwyczaje towarzyszące zakończeniu żniw. Spektakl wzbogacony jest o elementy muzyczne i taneczne, oddające atmosferę mazurskiej wsi sprzed lat.
Reżyseria i scenariusz: Wojciech Straszyński
Muzyka: Kamil Szejda
Choreografia: Magdalena Witaszczyk
Scenografia: Monika Dąbkowska
Występują: Słuchacze Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni
Partner: Państwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie im. D. Baduszkowej w Gdyni, Stowarzyszenie Baduszkowcy
Wejściówki na autobus z Orzysza do Ogródka i z powrotem do odbioru osobiście w Polanie Kultury w Orzyszu (odjazd 18:00 z Dworca Autobusowego w Orzyszu, powrót do Orzysza po spektaklu) (liczba miejsc w autobusie ograniczona – około 50 miejsc).

23 sierpnia 2025 r. (sobota) | g. 16:00 | Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Bilety: 20,00 zł
Koncert muzyczny „Starsi Panowie Chórem” | Chór Collegium Musicum UW
Koncert z niezapomnianymi piosenkami Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Program „Starsi Panowie Chórem” w chóralnych opracowaniach Andrzeja Borzyma miał swoją premierę w 2000 r. w obecności Mistrza Jeremiego. Utwory Starszych Panów w mistrzowski sposób łączą znakomitą muzykę i wspaniałe teksty, opisują z wielkim poczuciem humoru ludzkie zwyczaje, relacje i szeroką gamę przypadków miłosnych, przywołują wspomnienie najwybitniejszych polskich aktorów.

3 października 2025 r. (piątek) | g. 18:00 | POLANA Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu | Wstęp wolny
Spektakl teatralny „Kamyk Metafizyczny”
Reżyseria i scenariusz: Wojciech Straszyński
Na podstawie poematów, wierszy i „Listu do (nie)poznanego poety” Wojciecha Kassa
Sztuka teatralna jest próbą odpowiedzi na pytania:
Poeta – Szarlatan, manipulator, czy głos sumienia?
A może wszystko jest poezją?
Wiersz – Artystyczne dzieło, czy grafomania?
Wiersz – Metafizyczne, liryczne, czy … inne spojrzenie na świat?
Wiersz – Fantasmagoria, czy stan umysłu?
Wejściówki do odbioru w Polanie Kultury w Orzyszu lub poprzez rezerwację telefoniczną w Muzeum Michała Kajki w Ogródku (liczba miejsc ograniczona).
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie wydarzeń!
Szczegóły na stronie www.michalkajka.pl i na Facebooku oraz na Instagramie Muzeum

ORGANIZATORZY

Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Leśniczówka Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu

Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie


Memuak- Multimedialne Centrum Żeglarstwa i Ekologii w Szytnorcie


Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Otwarte Pracowanie na Mazurach

PATRONI HONOROWI



Tegoroczny sezon wpisuje się w obchody 300-lecia nadania praw miejskich miastu Orzysz
PATRONI MEDIALNI



Dwumiesięcznik literacki TOPOS


WSPÓŁFINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dofinansowano z programów: Teatra 2025 | Kultura ludowa 2025

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego
Dofinansowano ze środków Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego
