Dobiegł końca etap nadsyłania utworów w ramach XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. W tym roku do organizatorów wpłynęło 196 zestawów wierszy, od poetów z całej Polski i spoza granic naszego kraju.

W konkursie mogą brać udział wszyscy, niezależnie od przynależności do związków twórczych i stowarzyszeń, którzy na adres organizatora prześlą zestaw trzech niepublikowanych oraz nieocenianych w innych konkursach wierszy, opatrzonych godłem (pseudonimem).

W tym roku zestawy będzie rozpatrywać jury w składzie:

Jakub Pacześniak (przewodniczący) – poeta, tłumacz, krytyk literacki
dr Kamil Pilichiewicz – literaturoznawca, krytyk literacki
Igor Biełow – tłumacz literatury (prozy i poezji) polskiej

którego członkowie podczas Gali przyznania nagród wygłoszą również laudacje nagrodzonych zestawów wierszy.

Przed członkami jury nie lada wyzwanie. Otrzymują od nas zestawy prawie 200 uczestników, każdy składający się z trzech utworów. Łącznie do przeanalizowania i oceny mają ponad 600 wierszy. – podkreśla Michał Misztal, kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku. – Cieszy nas tak ogromne zainteresowanie poetów-profesjonalistów i poetów-amatorów. Nasz konkurs już na trwale wpisał się do kalendarza literackich wydarzeń organizowanych w różnych częściach Polski.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku czerwca 2024 r., a gala przyznania nagród zostanie zorganizowana tradycyjnie w sąsiedztwie domu Michała Kajki w Ogródku – 3 sierpnia 2024 r. (sobota).

Muzeum Michała Kajki w Ogródku i Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu od dwudziestu edycji organizują Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki pod patronatem dwumiesięcznika literackiego Topos, Radia Olsztyn i Gazety Olsztyńskiej, portalu Głosy Warmii i Mazur oraz honorowym patronatem: Starosty Piskiego i Burmistrza Orzysza.

Tegoroczna edycja dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

W roku 2023 napłynęły 207 zestawów wierszy, nie tylko z Polski, ale również zza granicy. Podczas uroczystej Gali, która jak co roku odbywa się w Muzeum M. Kajki, laureatom wręczane są nagrody oraz ma miejsce prezentacja wyróżnionych utworów. W ten sposób poezja powraca do miejsca, gdzie przed laty tworzył najbardziej znany mazurski poeta – Michał Kajka.

W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Stanisław Stabro, Artur Nowaczewski, Teresa Tomsia. Adrian Gleń, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in.: Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz, Robert Król, Marcin Cielecki, Izabela Kawczyńska.

ORGANIZATORZY

Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Leśniczówka Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu

Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu

PATRONI HONOROWI

Starostwo Powiatowe w Piszu

Urząd Miejski w Orzyszu

PATRONI MEDIALNI

Gazeta Olsztyńska

Gazeta Piska

Dwumiesięcznik literacki TOPOS

Radio Olsztyn

GłosMazur24

WSPÓŁFINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i  Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego

Dofinansowano ze środków Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *