Premiera płyty „Mazurski Mikroświat” za nami

Kilka dni temu w Piskim Domu Kultury odbył się koncert premierowy, prezentujący płytę „Mazurski Mikroświat” z muzyką do wierszy ludowego poety – Michała Kajki. Projekt został zrealizowany z inicjatywy Bogusława Trupacza i Stowarzyszenia Miasto Jana.

W piątkowy wieczór 29 listopada po raz pierwszy zaprezentowano kilka utworów, które znalazły się na krążku. Płyta powstała we współpracy Bogusława Trupacza z muzykami z Łodzi i nosi tytuł „Mazurski Mikroświat”. Jest hołdem dla ludowego poety Michała Kajki, którego 160. rocznicę urodzin obchodziliśmy rok temu, a w przyszłym roku celebrować będziemy 80. rocznicę śmierci poety.

Autorem muzyki do utworów, które znalazły się na płycie jest Bogusław Trupacz; współautorami są muzycy – Witold Janiak, Piotr Kolasa, Lucjan Wesołowski, Piotr Przybył, Ireneusz Walczak, Renata Sobczak oraz aranżer Adam Potęga.

Koncert promujący płytę rozpoczął wstęp autora, który przybliżył gościom genezę całej inicjatywy i wyjawił skąd czerpał inspiracje do powstania tego niezwykłego krążka. Następnie publiczność wysłuchała wykładu profesora Zbigniewa Chojnowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który wprowadził zgromadzonych w świat poezji Michała Kajki. Goście, którzy piątkowy listopadowy wieczór postanowili spędzić w Piskim Domu Kultury mogli wysłuchać wierszy Michała Kajki w oryginalnych aranżacjach. Utwory z przełomu XIX i XX wieku, które powstały na Mazurach, zostały odczytane w nowy sposób i tym samym zyskały na uniwersalności.

Mam nadzieję, że ten projekt pozwoli spojrzeć na poezję Michała Kajki z innej perspektywy – podkreśla autor Bogusław Trupacz – Poprzez realizację tego wyjątkowego projektu pragnąłem oddać niezwykłość twórczości poety z Ogródka, ale również wyeksponować piękno naszego regionu i jego potencjał kulturowy; miejsce, w którym tworzył i żył Michał Kajka. Jest to również hołd, w kontekście zbliżającej się 80. rocznicy śmierci mazurskiego twórcy.

Powstanie płyty nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie finansowe inicjatywy w kwocie 20 tys. zł, które Stowarzyszenie Miasto Jana uzyskało od Lokalnej Grupy Działania Mazurskie Morze. Płyta zawiera 12 utworów, a każdy kto 29 listopada przybył do Piskiego Domu Kultury mógł otrzymać jeden bezpłatny egzemplarz płyty.

Autor zdjęć: Wojciech Stawecki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top