Już po raz szesnasty poeci-profesjonaliści i poeci-amatorzy mogli wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Michała Kajki, organizowanym przez Muzeum Michała Kajki w Ogródku, wspólnie z Domem Kultury w Orzyszu.

Jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego obradujące w składzie:

przewodniczący: prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski

oraz członkowie: Zbigniew Fałtynowicz i Marek Zagańczyk,

po zapoznaniu się z 248 zestawami wierszy postanowiło przyznać:

  • I nagrodę – nie przyznano,
  • II nagrodę Martynie Pankiewicz-Piotrowskiej z Wrocławia za utwory z zestawu 151, opatrzonego godłem jałowa ziemia, ze szczególnym wskazaniem na wiersze moja ulica oraz gra,
  • III nagrodę Aleksandrze Onopiuk z Nowych Litewnik za utwory z zestawu 103, opatrzonego godłem POLANA, ze szczególnym wskazaniem na liryk od słów „Gdyby czerwone maki umiały mówić”.

Ponadto jury postanowiło uhonorować:

  • I wyróżnieniem Grzegorza Baczewskiego z Warszawy za wiersz z zestawu 19, podpisanego godłem Książę Myszkin,
  • II wyróżnieniem Aleksandrę Jokiel z Bralina za wiersze z zestawu 97, opatrzonego godłem PARKAN,
  • III wyróżnieniem Aglaję Janczak z Warszawy za wiersze z zestawu 234, opatrzonego godłem IMPONDERABILIA.

Uwagę jurorów zwróciły również utwory tematycznie związane z życiem i twórczością patrona Konkursu, Michała Kajki. Chodzi o wiersz pt. Ćwiczenia z pamięci ułożony przez Zofię Piłasiewicz z Augustowa, ukrywającą się pod pseudonimem Polana, a także o tryptyk Z cyklu: Pamięć autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak z Piwnicznej-Zdrój, podpisany godłem Góralka.

Zostań w domu i pisz wiersze

Na Konkurs nadesłało swoje prace 248 autorów. To o ponad 80 prac więcej niż w ubiegłym roku!

– Tegoroczna edycja naszego konkursu przejdzie do historii nie tylko ze względu na wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac, ale również ze względu na epidemię koronawirusa – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku – Mimo wprowadzonych ograniczeń w przemieszaniu się i narodowej kwarantanny postanowiliśmy kontynuować nasz konkurs, zachęcając uczestników do pisania i nadsyłania prac, w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, stworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury. W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Fałtynowicz. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in.: Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz.

Uroczystym podsumowaniem XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki  będzie gala w Muzeum w Ogródku, która odbędzie się 1 sierpnia 2019 r. o godz. 17:00.

Wybór nagrodzonych wierszy opublikuje patronujący Konkursowi Dwumiesięcznik Literacki „Topos”. Patronami konkursu są: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS i Gazeta Olsztyńska. Tegoroczna edycja wydarzenia finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

XVI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki został zrealizowany w ramach projektu Promocja poezji mazurskiej, liryki uczuciowości religijnej oraz współczesnej twórczości laureatów Konkursu im. M. Kajki finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz finansowego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *