Muzeum Michała Kajki

Aktualności

Po raz kolejny Muzeum Michała Kajki w Ogródku gościło poetów z całego kraju i miłośników współczesnej polskiej liryki podczas gali XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki.  Wydarzenie współorganizują Muzeum Michała Kajki w Ogródku, wspólnie z Domem Kultury w Orzyszu.

Poezja w czasach pandemii

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki to już tradycja. Do Konkursu zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, stworzonych przez autorów z całej Polski. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury. Jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego obradujące w składzie:

przewodniczący – prof.  dr hab. Zbigniew Chojnowski oraz członkowie – Zbigniew Fałtynowicz i Marek Zagańczyk, po zapoznaniu się z 248 zestawami wierszy postanowiło nie przyznawać I nagrody.

  • II nagroda trafiła do Martyny Pankiewicz-Piotrowskiej z Wrocławia,
  • III nagroda do Aleksandry Onopiuk z Nowych Litewnik.

Ponadto jury postanowiło uhonorować:

  • I wyróżnieniem Grzegorza Baczewskiego z Warszawy,
  • II wyróżnieniem Aleksandrę Jokiel z Bralina,
  • III wyróżnieniem Aglaję Janczak z Warszawy.

Uwagę jurorów zwróciły również utwory tematycznie związane z życiem i twórczością patrona Konkursu, Michała Kajki. Chodzi o wiersz pt. Ćwiczenia z pamięci ułożony przez Zofię Piłasiewicz z Augustowa, a także o tryptyk Z cyklu: Pamięć autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak z Piwnicznej-Zdrój.

– To już 16 lat autorzy z całej Polski dzielą się swoją twórczością i poddają się ocenie jury, w konkursie tak bardzo związanym z naszym regionem. – zaznacza Joanna Kamieniecka dyrektor Domu Kultury w Orzyszu. – Mazury to kraina poetów i twórców ludowych, która do dziś jest natchnieniem dla wielu artystów. Tym bardziej warto docenić to niezwykłe promieniowanie z Ogródka i Orzysza, które zachęca do przesyłanie wierszy na nasz coroczny konkurs.

Muzycznie i poetycko u Kajki

Wiersze laureatów zaprezentował aktor teatralny i filmowy – Piotr Machalica, który utworem Michała Kajki „Słyń piosenko” rozpoczął tegoroczną galę. Nagrody wręczyli patroni Konkursu: Starosta Piski – Andrzej Nowicki i w imieniu Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego – Zastępczyni Burmistrza Beata Jażdżewska. Werdykt ogłosił przewodniczący jury tegorocznej edycji Konkursu – prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia był koncert Bogusława Trupacza, który zaprezentował utwory z płyty „Mazurski Mikroświat”, inspirowanej poezją Michała Kajki. W Ogródku gościli również pozostali muzycy, którzy uczestniczyli w tym projekcie – Witold Janiak, Piotr Kolasa, Lucjan Wesołowski, Piotr Przybył, Ireneusz Walczak.

Cieszy nas, że nadal osoba Michała Kajki przyciąga i inspiruje – podkreśla Michał Misztal – kierownik Muzeum M. Kajki w Ogródku. – Dlatego nasza determinacja, aby mimo trudności jaki stanowi epidemia koronawirusa, zorganizować tegoroczną edycję naszego konkursu.

Autor zdjęć: Krzysztof Roszko z Domu Kultury w Orzyszu

XVI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki został zrealizowany w ramach projektu Promocja poezji mazurskiej, liryki uczuciowości religijnej oraz współczesnej twórczości laureatów Konkursu im. M. Kajki finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz finansowego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Scroll to Top