Startuje kolejny sezon kulturalny w Muzeum Michała Kajki w Ogródku – oddziale Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
15 czerwca (czwartek) o godz. 20:00 w Muzeum w Ogródku odbędzie się niezwykły plenerowy spektakl. Jedyna w swoim rodzaju okazja, aby zobaczyć w Domu Michała Kajki przedstawienie oparte na motywach powieści reporterskiej Melchiora Wańkowicza „Na Tropach Smętka”. To właśnie w 1935 r. miała miejsce wizyta, którą dziennikarz i reportażysta opisał na kartach książki. Wówczas też rozmawiał z małżonką poety – Wilhelminą i spotkał się z samym Michałem Kajką.
W czwartek, 15 czerwca 2023 r. w Muzeum w Ogródku gościć będziemy aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie ze spektaklem teatralnym „Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów”. Na motywach reportażu Melchiora Wańkowicza.
Zapraszamy również do udziału w kolejnych wydarzeniach tegorocznego sezonu kulturalnego w Ogródku:
15 czerwca (czwartek) g. 20:00 | Miejsce: Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie | Spektakl teatralny „Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów” | Na motywach reportażu Melchiora Wańkowicza | Dowiedz się więcej
Twórcy spektaklu podążają tropem dwuosobowej załogi „Kuwaki”, na którą składał się Melchior Wańkowicz i jego córka Marta „Tilla” Wańkowicz. Razem poznają mazurskie i warmijskie chałupy, wsie, jeziora, napotkanych mieszkańców i nastroje przemierzanego krajobrazu.
Na oczach widza będzie powstawał teatralny reportaż pokazujący mikro i makrokosmos Mazur z portretem Mazura – z jego duszą i terenem, z którego wyrastał, z codziennym funkcjonowaniem, mową i jej odmianami oraz z jego uczuciowością i pragmatyzmem.
Reżyseria: Rudolf Zioło
Adaptacja: Daria Kubisiak, Martyna Wawrzyniak
Scenografia: Katarzyna Stochalska
Muzyka: Marcin Nenko
Wizualizacje Aleksander Janas – kolektyw kilku.com
Asystent reżysera: Wojciech Rydzio
Inspicjent: Agata Żuczkowska
25 czerwca (niedziela) g. 15:00 | Miejsce: Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Teatr Delikates | Spektakl „Szeleszcząca trawa”. Na podstawie opowiadania Siegfrieda Lenza „Wąskotorowa kolejka imienia Paula Poppa” ze zbioru opowiadań „Słodkie Sulejki”
„Szeleszcząca trawa” to spektakl na podstawie opowiadania Siegfrieda Lenza „Wąskotorowa kolejka imienia Paula Poppa” ze zbioru opowiadań „Słodkie Sulejki” w przekładzie z języka niemieckiego Marianny Świętek
Reżyseria, scenariusz, scenografia i wykonanie: Wiktor Malinowski | Teatr Delikates
Dźwięk: Marcin Pyciak
Produkcja: Muzeum Historyczne w Ełku
29 czerwca (czwartek) g. 17:00 | Miejski Park Solidarności w Ełku | Wystawa „Michał Kajka – znany i nieznany poeta z Mazur”
30 czerwca (piątek) g. 21:00 | Miejsce: Ogródek Jordanowski w Orzyszu | Stylowa Orkiestra Taneczna | Orzyska Potańcówka „Pod gwiazdami”
Stylowa Orkiestra Taneczna to projekt muzyczny, założony przez lubelskich muzyków. Specjalnością Orkiestry jest muzyka retro, filmowe przeboje lat 20 i 30 oraz najpiękniejsze melodie tego okresu. Dzięki starannie dobranemu instrumentarium: klarnet, trąbka, akordeon, perkusja, kontrabas wraz z charakterystycznym wokalem oraz dopracowanym aranżacjom, Orkiestra eksponuje najlepsze cechy wspaniałych kompozycji okresu międzywojennego, jednocześnie porywa do tańca i zachęca do aktywnego słuchania.
Stylowa Orkiestra Taneczna to ukłon w stronę melodyjności, niebanalnych kompozycji i tekstów. To powrót do czasów, gdy muzyka była sztuką. Inspiracją dla muzyków były orkiestry salonowe z lat dwudziestych ubiegłego stulecia oraz miejskie kapele podwórkowe.
W repertuarze Kapeli znajdują się melodie z dwudziestolecia międzywojennego, takie jak: Ada, to nie wypada , Ja się boję sama spać, Ja bez przerwy śmieję się, Nikodem. Usłyszycie również Państwo piosenki kabaretowe oraz muzykę z polskich przedwojennych filmów:
Umówiłem się z nią na dziewiątą, Zimny drań, Tylko we Lwowie i wiele innych znanych przebojów. Podczas koncertu artyści niczym wehikułem czasu zabierają nas do sielankowej epoki, gdzie królowały tanga, sztajery i foxtroty.
Utwory niegdyś śpiewane przez Mieczysława Fogga, Tadeusza Faliszewskiego czy Artura Golda sprawią, że nogi same zaczną tańczyć.
8 lipca (sobota) g. 16:00 | Miejsce: Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Teatr Bajaderka | Tiki Rafa na krańcu świata
Teatr Bajaderka – to interaktywny teatr objazdowy dla dzieci, który narodził się z wielkiej pasji i apetytu na sztukę, na życie, na spotkanie z widzem i słuchaczem.
Spektakl „Tiki Rafa na krańcu świata” to pełna przygód, morska opowieść o kolorowej kuli ziemskiej! Wiatr kołysze wszystkie fale więc wsiadajmy czym prędzej na pokład przepięknej Tiki Rafy, aby wraz z Kapitanem Koralem i jego papugą Renią popłynąć w niezapomnianą podróż po wielkich kontynentach!
Czekają nas niesamowite doznania słuchowe oraz wzrokowe. Szczurek Sznurek opowie dzieciom o ciekawostkach ze świata, a Podróżniczka Mera spełni swoje największe marzenie. Usłyszymy porywające, morskie opowieści oraz historie, które mogą zmrozić krew w żyłach, a wszystko w akompaniamencie śpiewających mew. Młodzi pasażerowie poznają charakterystyczne dla danego kontynentu zwierzęta, zwłaszcza zagrożone gatunki.
Ta podróż będzie pełna mądrych morałów i ciekawostek o świecie i ekologii. Dowiemy się, jak możemy wspólnie zadbać o naszą planetę Ziemię! Razem z Tiki Rafą obierzemy wspólnie kurs… na kraniec świata!
22 lipca (sobota) g. 16:00 | Miejsce: Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Teatr Katarynka | Spektakl dla dzieci „Morskie opowieści”
Teatr Katarynka to muzyczny teatr objazdowy dla dzieci, autorskie spektakle, zawodowi aktorzy i spełnianie marzeń. Założony w 2013 roku przez Jakuba Czachora, współpracuje z zawodowymi i bardzo zdolnymi aktorami, muzykami i plastykami.
To opowieść, która pozwoli małym widzom przenieść się na pokład statku, gdzie rozpoczną pełen przygód rejs. Rozśpiewana załoga opowie im o niejednej przygodzie, która wydarzyła się na morzu.
Na pokładzie odbędzie się również akcja ratunkowa, a dzieci dowiedzą się, jak należy postępować w przypadku zagrożenia podczas wakacyjnego odpoczynku nad jeziorem czy morzem.
Meteorolog Krabs wyjaśni widzom, jak rozpoznawać pogodę na podstawie obserwacji chmur. Czy łatwo jest być żeglarzem? Czy każdy może śpiewać szanty? Na te pytania odpowie humorystyczny spektakl muzyczny, podczas którego nie zabraknie wspólnej zabawy.
29 lipca (sobota) g. 18:00 | Miejsce: Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Zespół Dobre Wrażenie | Koncert muzyczny – utwory z Krainy Łagodności, ballady wiatru i wody oraz standardy muzyki żeglarskiej
Dobre Wrażenie to grupa muzyków wywodząca się z kręgu piosenki literackiej i turystycznej. W repertuarze zespołu, oprócz utworów z Krainy Łagodności można usłyszeć ballady wiatru i wody oraz standardy muzyki żeglarskiej. Muzykowanie jest ich odskocznią od codziennych zajęć. Twierdzą, że ludzka życzliwość jest jak dostęp do wysokiego kredytu, a wywieranie dobrego wrażenia jak gromadzenie kapitału. Emanują radością i otwartością. Sprawiają naprawdę dobre wrażenie.
Grupę tworzą:
Elżbieta Granacka – śpiew, gitara basowa
Wojtek Straszyński – śpiew, gitara akustyczna
Dariusz Sala – śpiew, gitara akustyczna
Gościnnie występują:
Dominika Sala – skrzypce
Cezary Gojski – skrzypce
6 sierpnia (niedziela) g. 15:00 | Miejsce: Muzeum Michała Kajki w Ogródku | Finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki | Koncert Estera Drzymkowska Quartet
Ogólnopolski Konkurs Poetyckiego im. Michała Kajki, do którego zgłaszanych jest co roku ok. 200 zestawów niepublikowanych wierszy, stworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury. W minionych latach w skład jury wchodzili m.in. Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Fałtynowicz, Adrian Gleń, Zbigniew Chojnowski, Bartłomiej Siwiec, Krzysztof Korotkich. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in. Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz.
Estera Drzymkowska Quartet: Polski folk, głęboko zakorzeniony w naszej słowiańskiej kulturze, wciąż zachwyca swą skomplikowaną melodią i tekstami stanowiącymi kolebkę ojczystego języka. Tym razem będą mieli Państwo szansę usłyszeć znane i niezwykle wybitne utwory kultury folklorystycznej w nowym, jazzowym wydaniu, jak również wiele innych polskich utworów wpasowujących się w klimat folku oraz muzyki poważnej. W ramach repertuaru będzie można usłyszeć mniej i bardziej znane, przepiękne pieśni ludowe w jazzowych aranżacjach, takie jak „Kądziołeczka”, „Dwa serduszka” czy „Lipka”. Wszystko to zapewnią znakomici muzycy w składzie:
Estera Drzymkowska – wokal
Adam Starowicz – kontrabasista, gitarzysta basowy
Tymoteusz Ławrukajtis – pianista, kompozytor, aranżer
Gabriel Antoniak – perkusista i pianista
Szczegóły na stronie www.michalkajka.pl i na Facebooku oraz na Instagramie Muzeum
ORGANIZATORZY

Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Leśniczówka Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu
WSPÓŁORGANIZATORZY
POSZCZEGÓLNYCH WYDARZEŃ

Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu


Archiwum Państwowe w Suwałkach, Oddział w Ełku

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
PATRONI HONOROWI


PATRONI MEDIALNI



Dwumiesięcznik literacki TOPOS


WSPÓŁFINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego
Dofinansowano ze środków Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
0 Komentarzy