Poznaliśmy wyniki tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. Jury przeanalizowało łącznie 207 zestawów wierszy nadesłanych przez poetów z całej Polski. Konkurs Poetycki organizowany jest co roku przez Muzeum Michała Kajki w Ogródku – Oddział Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu i Polanę Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu.

W poetyckiej rywalizacji mogą brać udział wszyscy, niezależnie od przynależności do związków twórczych i stowarzyszeń, którzy na adres organizatorów prześlą zestaw trzech niepublikowanych oraz nieocenianych w innych konkursach wierszy, opatrzonych godłem (pseudonimem).

W tym roku otrzymaliśmy 207 zestawów wierszy autorów z całego kraju. Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, aby spośród tak pokaźnej liczby utworów wybrać te najlepsze i wskazać tegorocznych laureatów – mówi Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku.

W tegorocznej edycji konkursu nadesłane utwory oceniało jury w składzie:

  • Joanna Chachuła – przewodnicząca jury, poetka, recenzentka, bibliotekarka, animatorka kultury
  • Janina Osewska – pedagog, poetka, animatorka życia literackiego, regionalistka
  • Agnieszka Herman – poetka, autorka okładek do książek; finalistka Orfeusza – Nagrody Poetyckiej  im. K.I. Gałczyńskiego 2020

Po zapoznaniu się z zestawami prac nadesłanych na konkurs jury postanowiło nie przyznawać I nagrody. Natomiast pozostałe nagrody trafiły do:

  • I nagroda – nieprzyznana w tym roku
  • II nagroda – Marka Szewczyka z Poznania za zestaw wierszy opatrzony godłem Sroka
  • III nagroda – Piotra Zemanka z Bielska-Białej za zestaw wierszy opatrzony godłem Pisane po wodzie

Ponadto jury postanowiło przyznać również trzy wyróżnienia:

  • Katarzynie Drzewieckiej z Legionowa za zestaw opatrzony godłem Mimbla
  • Maciejowi Anczykowi z Krakowa za zestaw wierszy opatrzony godłem Kondor
  • Jolancie Stelmasiak z Grzybowa za zestaw wierszy opatrzony godłem Zielona 67

Do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, tworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Jednocześnie jest to niezwykła okazja do promocji twórczości poety z Ogródka – Michała Kajki oraz historii i kultury naszego regionu – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku. – O rosnącej randzie konkursu niech świadczy fakt, że w minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz, Krzysztof Korotkich.

Muzeum Michała Kajki w Ogródku i Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne od dziewiętnastu edycji organizują Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki. Wybór nagrodzonych wierszy publikuje patronujący Konkursowi Dwumiesięcznik Literacki TOPOS. Patronami konkursu są: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS, Gazeta Olsztyńska, Radio Olsztyn i portal GłosMazur24.pl.

Tegoroczna edycja wydarzenia dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz realizowana z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Gala przyznania nagród odbędzie się 6 sierpnia w niedzielę o g. 15:00 w Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Wystąpi Estera Drzymkowska Quartet, a utwory laureatów zaprezentuje aktorka teatralna i filmowa Magdalena Warzecha.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.michalkajka.pl. Program tegorocznego sezonu kulturalnego w Ogródku dostępny jest również na stronie internetowej Muzeum.

Poniżej prezentujemy wiersze laureatów i wyróżnionych:

ORGANIZATORZY

Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Leśniczówka Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu

Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu

PATRONI HONOROWI

Starostwo Powiatowe w Piszu

Urząd Miejski w Orzyszu

PATRONI MEDIALNI

Gazeta Olsztyńska

Gazeta Piska

Dwumiesięcznik literacki TOPOS

Radio Olsztyn

GłosMazur24

WSPÓŁFINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i  Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego

Dofinansowano ze środków Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *