Muzeum Michała Kajki

Aktualności

Znamy już werdykt jury XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki, organizowanego przez Muzeum M. Kajki w Ogródku, wspólnie z Polaną Kultury w Orzyszu. Po raz kolejny poeci-profesjonaliści i poeci-amatorzy oddali swoje wiersze pod ocenę jury, które wyłoniło zwycięzców tegorocznej edycji.

Jury obradujące w składzie:

  • dr hab. Adrian Gleń, prof. UO – przewodniczący,
  • dr hab. Przemysław Dakowicz,
  • Bartłomiej Siwiec,

po zapoznaniu się z 291 zestawami wierszy, po licznych i uprzednich konsultacjach, zdecydowało przyznać następujące nagrody:

  • I nagrodę – za zestaw oznaczony godłem Czarna dama Jerzemu Fryckowskiemu z Dębnicy Kaszubskiej
  • II nagrodę – za zestaw oznaczony godłem gontAnnie Piliszewskiej z Wieliczki
  • III nagrodę – za zestaw oznaczony godłem sen o wierszu  – Katarzynie Justynie Zychli z Żar

Poezja króluje na Mazurach

Na Konkurs nadesłało swoje prace 291 autorów. To o ponad 50 uczestników więcej niż w ubiegłym roku!

– Cieszy nas rosnące zainteresowanie udziałem w naszym konkursie poetów z całej Polski, jak również z zagranicy. To nie tylko okazja do promocji współczesnej polskiej liryki, ale również zaproszenie do bliższego poznania osoby Michała Kajki i jego twórczości. – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku – Organizując Konkurs noszący imię poety z Ogródka, zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po utwory poety z Ogródka, ale również zrozumienia fenomenu poetów ludowych i innych artystów słowa, którzy na Warmii i Mazurach tworzyli i tworzą, czerpiąc inspirację z wyjątkowości naszego regionu.

Do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, tworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury. W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in.: Małgorzata Lebda, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz.

Uroczystym podsumowaniem XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki  będzie gala w Muzeum w Ogródku, która odbędzie się 31 lipca 2021 r. (sobota) o godz. 16:00.

Wybór nagrodzonych wierszy opublikuje patronujący Konkursowi Dwumiesięcznik Literacki TOPOS. Patronami konkursu są: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS, Gazeta Olsztyńska i Radio Olsztyn. Tegoroczna edycja wydarzenia finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury oraz z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Scroll to Top